26 Mart 2017 Pazar

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi, 2017 yılına girilmesinin ardından hayatımıza dahil olmuş bir uygulamadır. Çalışanların maaşlarından belirli oranlarda kesintiler yapılarak, isimlerine açtırılan bireysel emeklilik hesaplarına aktarılan bu kesintiler, devlet tarafından %25 katkı ile de arttırılmaktaydı.

zorunlu bireysel emeklilikten nasıl çıkılır
zorunlu bireysel emeklilikten sisteminden nasıl çıkılır
Fakat beklenen oranlarda destek görülmediği, yapılan iptal başvurularıyla anlaşılmıştır. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak isteyen kişilerin, bağlı bulundukları firmaya doğrudan başvurmaları, telefon ile müşteri hizmetlerini aramaları ya da dilekçe hazırlayarak firmaya iletmeleri yeterli olacaktır. Zorunlu bireysel emeklilikten çıkış yapmak için ise, kişilerin şu şekilde dilekçe hazırlaması gerekecektir.
  1. Katılımcının Adı ve Soyadı
  2. TC Kimlik Numarası
  3. Telefon Numarası
  4. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sözleşme Numarası
  5. Hesabın Bulunduğu Banka İsmi
  6. Şube Adı
  7. Şube Kodu
  8. Hesap Numarası
  9. IBAN Numarası


Zorunlu Bireysel Emeklilikten Ayrılma Nedeni (Burada sizden istenen bilgiler tamamen istatistiksel araştırma içindir. Buraya, işten ayrıldığınız, nakit ihtiyacınızın olduğu, kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemek istediğinizi, ev, araba veya herhangi bir eşya satın almak istediğinizi ya da bunların tamamen dışında fon getirilerinden rahatsız olduğunuzu, firmanın ilgisiz olduğunuzu bildirebilirsiniz.

Burada belirttiğimiz sıralamaya uygun bir şekilde dilekçe doldurulup, bağlı bulunan bireysel emeklilik firmasına posta ya da faks yoluyla iletilmelidir. Firmaya iletilen her dilekçe, en fazla 20 iş günü içerisinde işleme konulmaktadır. Yani; bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak için başvurmanızın ardından 20 iş günü içerisinde kesintileri hesabınıza iade olarak alabileceksiniz.

Dilekçe yazımı sırasında sizden istenen hesap numarası bilgileri, şube kodu ya da banka ismi, kesintilerin düşülmesinin ardından size düşen payın yatırılması için istenmektedir. Bundan dolayı, hangi hesaba paranızın iade edilmesini istiyorsanız, özenli bir şekilde yazmalı ve ardından dilekçenizi kuruma göndermelisiniz.

Ayrıca bir önceki, kefilsiz kredi veren bankalar adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar


EmoticonEmoticon