17 Eylül 2017 Pazar

Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman ve Nasıl Kaldırılır?

Birçok kişinin yaşadığı banka hesabına bloke konması sorunu hayati önem taşıyor. Oldukça rahatsızlık verici bir durum olması dolayısıyla çözüm arayışına girenler için bir şeyler karalayalım istedik. İlk olarak banka blokesi nedir sorusuna basitçe yanıt verelim. Daha sonra maaşa bloke konması durumunda neler yapılabileceğine değinelim.

banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır
Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman ve Nasıl Kaldırılır?

Bankaya borçlandığınızda bu borcunuzu ödemeniz gereken süre içinde ödemediğinizde borcunuz kadar olan tutar kadar banka hesabınızdaki paraya bloke konmaktadır. Banka hesabına bloke konması durumlarına bakacak olursak;
Devlet dairelerine, özel firmalara ya da şahıslara olan borçlarınızı ödememeniz durumunda icra yoluna gidilerek bloke konuyor. Asıl can alıcı noktaya, yani bu banka blokesinin nasıl kalkacağı konusuna gelelim.
Genelde banka hesabına konan bloke maaşın banka hesabına yatması dolayısıyla problem yaratmaktadır. Halk arasında maaşa haciz olarak bilinen bu durumda hukuki olarak aldığınız maaşın dörtte biri kadar bloke konabilir. En basit haliyle aylık 3 bin TL maaşınız varsa ve borçlarınız yüzünden maaşınıza bloke konacaksa bu tutar 750 TL'nin üstüne çıkmayacaktır. Bu tutarın üstündeki blokeler için direkt olarak dilekçe verilip itiraz edilmelidir. Ancak istisna bir durum da mevcuttur. Bu da, eğer kişi ödeme taahhütü verdiyse bloke sınırı kalkacak ve tutar dörtte birinin üstüne çıkabilecektir.

Maaşa konulan blokeyi kaldırmak için normal şartlarda hiçbir işlem yapılması gerekmiyor. Çünkü sistem kendi kendine işlemekte ve borcun bitmesi üzerine otomatik olarak icranın kalkması gerekiyor. Ancak bu süre duruma göre uzayabildiği için borçlarınızı tamamen kapama aşamasından sonra sonra ilgili bankaya borçların tamamiyle ödendiğine yönelik dilekçe vermektir.
Bu dilekçe ile birlikte ilgili belgeleri de ibraz etmeli ve bloke kaldırma talebinde bulunmalısınız. Ayrıca aynı dilekçe ve ilgili belgeleri İcra Müdürlüğüne verirseniz işlemler daha da hızlanacaktır. (Banka ile İcra Müdürlüğü arasındaki evrak ve yazışma gitgeli)

Banka hesabına / Maaşa konan bloke kaç günde kalkar?

Genel olarak borçlarınızı ödediğiniz ve icranın kalkması için herhangi bir engel bulunmadığı durumda ilk iş günü içerisinde banka hesabına konan bloke kalkacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar


EmoticonEmoticon