7 Eylül 2017 Perşembe

Temassız Kredi Kartı Kullanımı Güvenli Mi?

Temassız kredi kartları ile birlikte, belirli bir miktara kadar yapılan alışverişlerde hem sıra beklemeden hem de şifre girme işlemine gerek kalmadan alışveriş yapılabilmektedir.

temassız kredi kartı kullanımı güvenli mi
temassız kredi kartı kullanımı güvenli mi
Şuan birçok banka ve sundukları kredi kartları hizmetlerinde geçerli olan temassız özellik ise, artık güvenlik açısından sorgulanmaya başlamış durumdadır. Çünkü işletmelerde bulunan POS cihazları, artık sabit bir noktada kullanım kısıtlamasına sahip değildir.
İstenen yere götürülerek işlem yapılan POS cihazları ile birlikte, kişilerin kartlarından haberleri olmadan alışverişler yapıldığı da duyulmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde haberlerde de karşımıza çıkan bu durum, özellikle toplu taşıma araçlarında bireyleri mağdur etmektedir. Çünkü kalabalık ortamlarda kişilerin cüzdanlarında bulunan temassız özellikli kredi kartlarında, POS cihazları ile belirli bir yakınlık kurulduktan sonra, kolay bir şekilde alışveriş yapılabilmektedir. En basit örneğini yukarıdaki gibi açıklayabileceğimiz bu duruma karşı bireylerin çok dikkatli olması gerekecektir.

Eğer alışverişlerinizde temassız özelliği çok sık kullanmıyorsanız, bankanız ile iletişim kurarak kredi kartınızdan bu özelliğin çıkarılmasını talep edebilirsiniz. Temassız özellikli kredi kartına sahip olmayan kişilerin ise yapacakları başvuru işlemlerinde dikkatli olması gerekecektir.

Çünkü bankaların internet sitesi ya da diğer başvuru kanalları aracılığı ile yapacağınız kredi kartı başvurusu işlemlerinde, sizlere temassız özellikli bir kredi kartı isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Eğer siz kendi güvenliğinizi alarak bu kredi kartını kullanmak istiyorsanız, başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz. Sonrasında ise dilerseniz bu özelliği tekrar iptal ettirebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar


EmoticonEmoticon