2 Ekim 2017 Pazartesi

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı evlenmek isteyen hemen her gencin yararlanabileceği teşvik edici ve tasarruf ettirici bir uygulamadır. 2015 yılında çıkan bir kanunla resmileşen çeyiz hesabı 27 yaşından önce evlenmek isteyen gençlerin yatırım yapabileceği bir hesap türüdür. Biz de bu yazımızda sizlere çeyiz hesabı için ne gibi şartlar arandığına dair bilgi vereceğiz.

çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır
çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır

Çeyiz Hesabının Aranan Şartlar Nelerdir?

Öncelikle çeyiz hesabı uygulamasında verilen çeyiz parasından yararlanabilmek için 27 yaşından önce evlenmeniz gerekmektedir. 18 yaşından önce çeyiz hesabı açmak isteyenlerin ise veli onaylarına ihtiyaçları var. Tabi ki yardımdan faydalanmak için Türk vatandaşı olmak gerekiyor. Mavi kartı olanlar da bu çeyiz hesabından yararlanabiliyor.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankadan Açılır?

Çeyiz hesabı açan bankalar hangileridir diye çok soru geliyor. Özellikle ülkemizde birçok yeni evlenecek kişilerin Ziraat Bankası'ndan çeyiz hesabı açtırdıkları biliniyor. Ancak çeyiz hesabınızı bütün mevduat veya katılım bankalarında açtırabilirsiniz. Ama mutlaka yurtiçindeki bir banka şubesinde hesap açtırmalısınız aksi taktirde çeyiz sistemine giriş yapamazsınız. Bir başka zorunluluk ise çeyiz hesabınızın TL cinsinden açılmış olmasdır. Çeyiz yardımından yararlanabilmeniz için en 3 yıllık bir hesabınızın olması ve buna her ay 100-1000 TL arasında para yatırmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca eğer ödemeniz 3 kere gecikirse sistemden otomatik olarak çıkarılıyorsunuz ve yardım alamıyorsunuz. Devletten alabileceğiniz maksimum katkı ise 5000 TL olacaktır.Ama bu miktar devletin para ödeyecek olan komisyonuz tarafından belirli bir oranda arttırılabilecektir. Alacağınız 5000 TL ise sizin hesabınızın ömrüne göre değişmektedir. Söylediğimiz gibi 5000 TL üst limit olmakla birlikte eğer 3 senelik bir hesabınız varsa alacağınız yardım en fazla 4000 TL olacaktır. Eğer 4 yılı doldurmuş iseniz en fazla 4500 TL destek alabileceksiniz. Çeyiz hesabının güzel bir tarafı ise hesabınız aktif durumdayken bir borcunuz dahi olsa bu borcu kapatmak için çeyiz hesabı kullanılmayacak, çeyiz hesabınız haczedilmeyecektir.

Çeyiz hesabı, düşük ve orta gelirli kişilerin fazlaca yararlanabileceği oldukça güzel bir uygulama gibi gözüküyor. 27 yaşından önce evlenecekseniz sizin de bir çeyiz hesabı açmanız yararınıza olacaktır. Nasıl açabileceğiniz konusuna gelince hesabınızı açtırmak istediğiniz bankayı seçtikten sonra direkt olarak şubeye giderek hızlıca başvuruda bulunabiliyorsunuz. Kısa süre içinde hesap aktif hale geliyor ve SMS ile bilgilendiriliyorsunuz.


Sponsorlu Bağlantılar


EmoticonEmoticon