2 Ocak 2018 Salı

Bankadan Başkası Adına Nasıl Para Çekilir? Talimat ÖrneğiBazen bankadan para çekecek vakti bulamayanlar, yakınlarından rica edip hesabından para çekmesini isteyebiliyor. Bugün bu konu hakkında 1-2 kelam etmek istiyorum.
bankadan başkası adına para çekme
bankadan başkası adına nasıl para çekilir? talimat örneği
Önce, bankadan başkası adına para çekilir mi sorusuna yanıt verelim. Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olacaktır. Eğer kişinin hesap kartı (banka kartı) elinizdeyse direkt olarak ATM’den belirlenen limitler dahilinde parayı çekebiliyorsunuz. Yani sonuçta ATM cihazı “sen o değilsin, parayı sana veremeyiz” diyecek hali yok. :) Ancak diğer bir durumda, yani ATM yerine direkt vezneden para çekmek istediğinizde işler biraz değişiyor.
Bu durumda normal şartlar altında banka size aileden dahi olsanız hiçbir şekilde para vermeyecek, bununla da kalmayıp hesap bakiye bilgisini bile öğrenemeyeceksiniz. Ancak ve ancak kişi daha önceden bankaya talimat yazıp, imzalayıp gönderdiyse (kimlik bilgileri yazılı şu kişinin, belirtilen tarihte şu kadar para çekimi yapmasını onaylıyorum vb.) başkasının parasını çekebiliyorsunuz. Bunun dışında noter vekaleti vermeniz durumunda da kişi banka hesabınızdan istediği tutarda para çekebilmektedir. 
Buna ek olarak eğer 18 yaşından küçük bir bireyin ebeveyni iseniz hesabın siz tarafından açılacağı düşünülerek ve çift imza yetkisi bulunduğundan para çekilebilmektedir.
Son zamanlarda sıkça artan “babam/annem benim yerime bankadan para çekebilir mi?” tarzında sorulara da yanıt vermiş olduk.

Bankadan Para Çekme Talimatı Örneği (2018)

Bankadan başkası adına para çekme talimatı dilekçe/yazı örneğini aşağıya ekliyorum. Gereken yerleri düzenlerseniz ve alt kısma imza atıp ilgili şube müdürlüğüne yollarsanız hiçbir problem yaşanmayacaktır.

............. BANKASI ..... ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Tarafıma ait ve şubenizde bulunan ……………………………… nolu TL hesabımda bulunan meblağdan ... TL’nin annem .......'a elden ödenmesini talep ediyor, tarafınızdan gereken işlemlerin yapılmasını ve belirtilen tutarın ......'a ödenmesini saygılarımla arz ediyorum.


Konuyla ilgili sorularınızı her zaman olduğu gibi yorumlar üzerinden bizlere gönderebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar


EmoticonEmoticon