17 Şubat 2018 Cumartesi

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar üzerinden kredi çeken kişilerin sadece çalışanlar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ülkemiz içerisinde bulunan birçok emekli, emekli olmaları ile beraber ellerine geçen bir miktar para ile hayallerinde yer alan evi ya da arabayı almak istemektedirler.

emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir
emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir
Ellerine geçen tazminat oranını yeterli bulmayan emekliler, bankalar üzerinden ihtiyaç, konut ya da araç kredisi seçeneklerini kullanarak eksik tutarlarını tamamlayamaya çalışmaktadır. Eğer sizde bu grup içerisinde yer alan bir emekli iseniz ve en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Emekliler, bankalar üzerinden hangi kredi seçeneğini kullanacak olursa olsunlar aylık gelirinin %60'ından fazla taksit ödeyemezler. Bu durum ihtiyaç ya da araç kredilerinde normal olarak görülürken konut kredilerinde yeterli bir oran olarak gösterilmemektedir.

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Emeklileri genel olarak kredi notlarının yüksek olmasından ve belirli bir gelire sahip olmalarından dolayı gelirlerine oranla istedikleri kadar kredi çekebileceği ifade edilmekte. Konut kredisi çekmek isteyen bir emekli ortalama olarak aylık net gelirinin 45 katı kadar kredi çekebilmektedir. 2,000 TL net gelire sahip bir emekli, aylık maksimum 1,200 TL kredi taksidi ödeyebilmektedir.

Bu hesaplamaya göre kişinin en fazla 90,000 TL kredi çekebileceğini söyleyebiliriz. Bu durum bazen bankalar tarafından opsiyonel bir şekilde değiştirilerek yükseltildiğini de söyleyebiliriz.
Sponsorlu Bağlantılar


EmoticonEmoticon